Dnia 25 grudnia 2014 zaczęła obowiązywać nowa ustawa o prawach konsumenta. Z tego tytułu prowadzący sprzedaż w internecie zobowiązani są do zmiany swoich regulaminów i wprowadzenia istotnych punktów (np. informacyjnych). Dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili podaję linki artykułów opisujących jakie zmiany należy wprowadzić i ewentualne konsekwencje ich zaniechania.
W ostatnim czasie, spotkałem się z wieloma przypadkami sklepów i stron internetowych postawionych na subdomenie nie należącej tak na prawdę do właściciela. Bardzo często jest to stosowane chociażby w sklepach internetowych z abonamentem (istore.pl) bądź stronach, w których firma hostingowa oferuje również domenę (nazwa.pl, home.pl). O sensie, a raczej jego braku stosowania takich subdomen chciałbym napisać w poniższym poście.
Cookies (pol. ciasteczka) to pliki małych rozmiarów zapisywane przez przeglądarkę internetową zawierające różnego rodzaju informacje. Bardzo głośno ostatnimi czasy stało się o nich ponieważ weszła ustawa (nowelizacja ustawy) nakazująca wyświetlanie komunikatu, jeśli ciastka są zapisywane na stronie. Ale tak na prawdę do czego są wykorzystywane ? O tym w dalszej części mojego postu.
Pamiętam jak ponad trzy lata temu, obecni (choć przecież cały czas ci sami) właściciele Łącznika - Ula i Rafał - przyszli do mnie
z delikatnie pisząc średnią ufnością i przedstawili swą wizję na portal, który miał być nieodłączną częścią funkcjonowania gazety. Wspominali o złych doświadczeniach z poprzednimi "ekspertami" z mej branży i chcieli by na początku zrobić coś małego ale bardzo profesjonalnego. Tym czymś miał być portal tugazeta.pl a wizja rozwoju była bliżej nieokreślona.
Często przychodzą do mnie potencjalni klienci z pomysłem na sklep internetowy. Nie bardzo wiedzą od czego zacząć ale wiedzą co chcą sprzedawać. W świadomości mają fakt, że ich znajomy lub jakiś członek rodziny ma dobrze funkcjonujący sklep internetowy (lub słyszeli przypadki dobrze funkcjonujących sklepów) i oni również chcieliby coś takiego posiadać. I teraz pytanie podstawowe: co chcieliby posiadać? Sklep internetowy czy Dobrze funkcjonujący sklep internetowy z setkami zamówień?

Planując stworzenie strony internetowej dla siebie lub firmy musimy pamiętać o kilku ważnych sprawach mających wpływ na cenę, wygląd i funkcjonalność całego serwisu. Przede wszystkim każda strona, witryna, serwis, portal, sklep wiąże się z posiadaniem przez właściciela dwóch nieodzownych "rzeczy". Warto również sprawdzić firmę lub osobę, która naszą stroną będzie się zajmować, przejrzeć jej portfolio, zapytać o cenę stworzenia strony a także dalszych z nią związanych kosztów. Należy wziąć pod uwagę rodzaj strony oraz możliwość zarządzania nią z udostępnionego panelu administracyjnego...